Pirha: ‘Oyuncak Kütüphanesi’ kuruldu; destek bekliyor

https://www.pirha.net/oyuncak-kutuphanesi-kuruldu-destek-bekliyor-137315.html/14/09/2018/
Yayın Tarihi: 14 Eylül 2018 – 11:05

PİRHA – Rengarenk Umutlar Derneği, oyuncak bekleyen çocuklar için “Oyuncak Kütüphanesi” kurdu. İkinci el oyuncaklardan oluşan Oyuncak Kütüphanesi için sosyal medyadan oyuncak çağrısı yapıldı.

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ne bağlı Ziya Gökalp Mahallesi’nde, daha önce de Sur içinde ‘Umut Işığı Kadın Kooperatifi’ olarak çalışma yürüten ancak sokağa çıkma yasakları ve çatışma süreciyle birlikte kapanmak zorunda kalan derneğin aktivistleri yeni bir çalışmaya imza attı.

Geçtiğimiz yıl Ziya Gökalp Mahallesi’ndeki harabeye dönmüş bir evi gönüllülerle birlikte onarıp rengarenk boyayarak çocuklar için oluşturulan bu alana ‘Rengarenk Umutlar Derneği’ adını verdi.

OYUNCAK ERİŞİMİ OLMAYAN ÇOCUKLAR İÇİN KURULDU

Oyuncağa erişimi olmayan çocuklar için kurulan; hayal gücünü, gelişimini ve becerilerini güçlendiren; şiddeti özendirmeyen, cinsiyetçiliği pekiştirmeyen ve ayrımcılığı çağrıştırmayan yeni ve ikinci el oyuncaklardan oluşan Oyuncak Kütüphanesi için sosyal medyadan oyuncak çağrısı yapıldı.

Yurtiçi ve yurtdışından gelen dayanışmayla Sur içindeki birçok çocuğa ulaşıldı. Üyelik sistemiyle işleyen kütüphaneye çocuklar gelip istedikleri oyuncağı alıyor ve 1 hafta sonra yenisiyle değiştirmek üzere geri getiriyorlar.  (HABER MERKEZİ)